Akcja „Flaga”

przez dh.Damian dnia

Hufiec ZHP Kłobuck wraz z LOK w Kłobucku postanowili w ostatnim tygodniu kwietnia zorganizować z okazji Święta Flagi akcję pod hasłem „Flaga”, podczas której zuchy i harcerze będą rozdawać społeczności lokalnej flagi państwowe. Powinny one 2 maja pojawić się w widocznych miejscach przypominając tym samym o biało- czerwonych barwach narodowych.
W dniu dzisiejszym tj. 26 kwietnia drużyna Kompas rozdawała flagi na kłobuckim Rynku. Kolejne akcje odbędą się w środę i piątek – harcerze i zuchy z SP nr 1 i SP nr 2  będą rozdać flagi mieszkańcom Kłobucka. Pamiętając o tym święcie w drużynach i gromadach zostaną zorganizowane również zbiórki tematyczne.

Polskie barwy narodowe, jako jedne z nielicznych w świecie mają pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli Orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu, który jest godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tarczach herbowych.

Na fladze biel znalazła się u góry, a czerwień na dole, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

Barwy biała i czerwona zostały po raz pierwszy uznane za narodowe 3 maja 1792 r., w pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Formalnie zostały przyjęte, jako kolory państwa polskiego przez Sejm Królestwa Polskiego w 1831 r., w czasie powstania listopadowego. Po odzyskaniu niepodległości wygląd polskiej flagi zatwierdził Sejm Ustawodawczy 1 sierpnia 1919 r.

Drugiego maja Polska świętuje również Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Zostało ono ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2002 roku w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach. Ocenia się, że poza Polską mieszka około 20 milionów osób o polskich korzeniach.

Stworzone przez: dh.Damian