Uroczystość przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju w Kłobucku

Jak co roku harcerze z Hufca ZHP Kłobuck dbają o to, by na każdym wigilijnym stole mógł zapłonąć Płomień Pokoju wprost z Groty Narodzenia w Betlejem. W miniony piątek 16 grudnia w Kłobucku odbyła się uroczystość przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju zorganizowana przez Komendę Hufca ZHP Kłobuck i Zespół Kadry Młodzieżowej. Ten sam płomień, który 9 grudnia został rozpalony w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem, reprezentacja Hufca ZHP Kłobuck odebrała podczas Betlejemskiego Zlotu z rąk Naczelniczki ZHP – hm. Małgorzaty Sinicy na uroczystej mszy św. w kaplicy na terenie Schroniska „Głodówka”, aby właśnie w piątek przekazać go społeczności lokalnej i pozostałym członkom Hufca ZHP Kłobuck.

W związku z tym w piątkowe popołudnie harcerki i harcerze na Rynku w Kłobucku rozdawali ten symboliczny płomień mieszkańcom Kłobucka. Następnie harcerez wzięli udział w uroczystej  mszy św. w kościele p.w. Św. Marcina, podczas której przekazano symboliczny płomień władzom lokalnym, wszystkim członkom Hufca ZHP Kłobuck i parafianom. Mszę odprawił ks. kapelan pwd. Grzegorz Paszka.  Po mszy uczestnicy uroczystości udali się do hali sportowej OSiR w Kłobucku na wigilię harcerską. W spotkaniu wzięli udział m.in. przedstawiciele władz powiatowych, Gminy Kłobuck, KPP w Kłobucku , PSP w Kłobucku, Chorągwi Śląskiej, LOK w Kłobucku, wójtowie powiatu kłobuckiego, członkowie Ruchu Przyjaciół Harcerstwa, dyrektorzy szkół, instruktorzy seniorzy, niezawodni przyjaciele Hufca ZHP Kłobuck oraz zuchy, harcerze i instruktorzy Hufca ZHP Kłobuck z całego powiatu Kłobuckiego.

Po powitaniu wszystkich uczestników spotkania, ogłoszono wyniki II Hufcowego Konkursu  na Kartkę Bożonarodzeniową. Dyplomy i nagrody wraz z Komendantką Hufca hm. Beatą Plutą laureatom konkursu wręczali Burmistrz Kłobucka – Jerzy Zakrzewski, hm. Robert Duda, z-ca komendantki Chorągwi Śląskiej  i nadkom. Izabela Woszczyńska. Nagrody wręczono w trzech kategoriach: zuchy, harcerze, harcerze starsi i wędrownicy. Laureaci i wyróżnieni w konkursie otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody zakupione dzięki wsparciu finansowemu Gminy Kłobuck.

Wyniki konkursu:
Gromady Zuchowe

I miejsce – Emilia Zych
II miejsce – Natalia Choła
III miejsce – Nicholas Turliński
Mikołaj Szczepaniak
Natalia Lubańska
Max Majewski
Lena Sokołowska
Drużyny Harcerskie
I miejsce – Oliwia Zejler
II miejsce – Weronika Gloc
III miejsce – Oliwia Wójcik
Wyróżnienie – Oliwier Chyra
Drużyny Starszoharcerskie – Wędrownicze
I miejsce – Dorota Smolińska
II miejsce – Ewa Wręczycka

Po wrażeniach związanych z konkursem i przemówieniach zaproszonych gości przyszedł czas na składanie sobie życzeń oraz zaproszenie wszystkich do wspólnej wigilii harcerskiej. Komenda Hufca przygotowała dla wszystkich uczestników wigilijnego spotkania drobne upominki, które zostały rozdane przez instruktorów.  Następnie zuchy, harcerze i instruktorzy wraz z zaproszonymi gośćmi śpiewali popularne kolędy i pastorałki.

Organizatorami tegorocznego BŚP byli: Komenda Hufca ZHP Kłobuck i Zespół Kadry Młodzieżowej – dh. Paulina Janik. dh. Hanna Orłowska, dh. Wiktoria Dudek, dh. Klaudia Tukajska, dh. Dawid Dudek, dh. Przemysław Pluta, dh. Szymon Sławuta i pwd. Kamil Pluta. O wystrój sali zadbali harcerze z 3 KDSH „Zenit” i Próbnej KDW „Hades”.

W piątkowym spotkaniu wzięły udział drużyny i gromady Hufca ZHP Kłobuck z całego powiatu kłobuckiego:
• Próbna Kłobucka Drużyna Wędrowniczej „Hades” (Drużyna Środowiskowa),
• Próbna Drużyna Harcerska „Kamyki” (ZSP Kamyk),
• Próbna Drużyna Harcerska „Orły” ( SP Konieczki),
• Próbna Gromada Zuchowa „Koniczynki” ( SP Konieczki),
• 1Kłobucka Drużyna Wędrownicza „Zamonit” (ZS Nr 1 Kłobuck),
• 2 Kłobucka Drużyna Harcerska „Olimpijczycy” (SP nr 1 w Kłobucku),
• 3 Kłobucka Drużyna Starszoharcerska „Zenit” (Gimnazjum Kłobuck),
• 4 Drużyna Harcerska „Bór” (SP Bór Zajaciński),
• 5 Drużyna Harcerska „Słoneczni” (ZS Panki),
• 6 Kłobucka Drużyna Wędrownicza „Cichociemni” (Drużyna Środowiskowa),
• 7 Wręczycka Drużyna Wielopoziomowa „Kuźnica” (Drużyna Środowiskowa),
• 10 Gromada Zuchowa „Mali Przyrodnicy” (SP nr 1 Kłobuck),
• 13 Kłobucka Drużyna Harcerska „Leśni” (SP nr 2 Kłobuck),
• 14 Parzymieska Drużyna Harcerska „Sokoliki” (ZSP Parzymiechy),
• 17 Truskolaska Drużyna Harcerska „Leśne Duchy” (ZS Truskolasy),
• 18 Drużyna Starszoharcerska „Młode Wilki” (ZS Panki),
• 20 Gromada Zuchowa „Wesołe Muminki” (SP Miedźno),
• 21 Gromada Zuchowa „Tęczowe Zuchy” (SP nr 2 Kłobuck),
• 22 Gromada Zuchowa „Wesołe Słoneczka” (ZS Truskolasy),
• 28 Węglowicka Drużyna Harcerska „Poszukiwacze Przygód” (Drużyna Środowiskowa).

Tegoroczne przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju oraz organizacja tradycyjnego spotkania bożonarodzeniowego możliwe były dzięki wsparciu finansowemu starostwa kłobuckiego oraz Gmin – Kłobuck i Wręczyca Wielka.

Od 17 do 24 grudnia harcerki i harcerze Hufca ZHP Kłobuck wraz z instruktorami będą roznosić otrzymane światło do kościołów dekanatu kłobuckiego, szpitali, domów dziecka, instytucji, firm
i urzędów oraz do domów prywatnych. Rozprowadzaniu Betlejemskiego Światła Pokoju w tym roku towarzyszy hasło: „Odważnie twórzmy pokój”. Światło można odebrać również w siedzibie Hufca ZHP Kłobuck.

Komenda Hufca ZHP Kłobuck dziękuje:
Burmistrzowi Kłobucka za udostępnienie hali sportowej OSiR;
KPP w Kłobucku za zabezpieczenie imprezy;
Nadleśnictwu Kłobuck – za przekazane choinek do dekoracji;
Zespołowi Szkół Nr 1 w Kłobucku (Szkoła na Zagórzu) za przygotowanie poczęstunku.

Dziękujemy również za przekazane upominki świąteczne: Komendzie Chorągwi Śląskiej, Starostwu Kłobuckiemu, Wójtowi Gminy Przystajń, właścicielom Firmy Druk-Allegro z Borowianki.