Biwak z okazji Dnia Myśli Braterskiej

przez Komendantka Hufca dnia

W dniach 24-25 lutego w Gimnazjum w Kłobucku odbył się Biwak z okazji Dnia Myśli Braterskiej. Organizatorami spotkania była Komenda Hufca ZHP Kłobuck i Zespół Kadry Młodzieżowej – przedstawiciele drużyn: 91 KDW Hades, 3 KDSH Zenit i 6 KDW Cichociemni a patronat honorowy objął Burmistrz Kłobucka.

Po zakwaterowaniu drużyn, wszyscy uczestnicy spotkali się na apelu powitalnym gdzie zameldowało się 8 drużyn: 4 Drużyna Harcerska BÓR ze SP w Borze Zajacińskim, 28 Węglowicka Drużyna Harcerska POSZUKIWACZE PRZYGÓD, 7 Wręczycka Drużyna Wielopoziomowa KUŹNICA, 1 Kłobucka Drużyna Wędrownicza ZAMONIT z ZS Nr 1 w Kłobucku, 3 Kłobucka Drużyna Starszoharcerska ZENIT, 6 Kłobucka Drużyna Wędrownicza CICHOCIEMNI, 17 Truskolaska Drużyna Harcerska LEŚNE DUCHY z ZS w Truskolasach i 91 Kłobucka Drużyna Wędrownicza HADES. Następnie odbyły się warsztaty tematyczne prowadzone przez harcerzy z 91 KDW HADES i 6 KDW CICHOCIEMNI. Zajęcia pogłębiły wiedzę uczestników biwaku z zakresu szyfrów harcerskich, samarytanki, musztry, symboliki ZHP, znaków patrolowych i topograficznych oraz prawidłowego umundurowania. Po warsztatach i późnej kolacji, harcerze spotkali się na sali gimnastycznej gdzie wspólnie spędzili czas na grach i zabawach integracyjnych oraz pląsach. Następnie  naładowani pozytywną energią dali pokaz swoich umiejętności tanecznych podczas zorganizowanej dyskoteki. Po wspólnych tańcach i zabawach przyszedł czas za zadumę i refleksję przy świeczkowisku. Gawędę o przyjaźni i braterstwie wygłosił podharcmistrz Grzegorza Kiepura, drużynowy 28 WDH Poszukiwacze Przygód oraz przewodniczący Komisji Rewizyjnej.  Po tylu wrażeniach przyszedł czas na odpoczynek – została ogłoszona cisza nocna. Uczestnicy biwaku nie zaznali na długo spokoju, ponieważ o godzinie 1: 30 został ogłoszony alarm i zajęcia w terenie. Wszyscy uczestnicy biwaku zostali podzieleni na 3 patrole, zapoznani z zasadami gry oraz bezpieczeństwa wyruszyli na trasę. Uzbrojeni w mapy, kamizeli odblaskowe i niezbędny ekwipunek harcerze szukali zaznaczonych punktów, na których mogli sprawdzić swoją wiedzę, nabytą na wcześniejszych warsztatach. Gra zakończyła się po ok. półtorej godzinie, po czym harcerze udali się na zasłużony odpoczynek. W sobotę od godziny 7 rano nasi uczestnicy byli już na nogach po zdrowym śniadaniu harcerze pełni energii przygotowywali się do dalszych atrakcji zaplanowanych na drugi dzień biwaku. W sobotę rano na hali sportowej w Gimnazjum w Kłobucku rozpoczął się II Hufcowy Turniej Sportowy.  Po zakończonych rozgrywkach sportowych harcerze udali się na obiad. Następnie zebrali się ponownie na sali gimnastycznej na spotkanie z Kawalerem Orderu Uśmiechu harcmistrzem Zygmuntem Wierusem. Po ciekawej lekcji historii odbył się apel podsumowujący Biwak oraz II Hufcowy Turniej Sportowy. Uczestnikom biwaku gratulowali wraz z komendantką Hufca harcmistrz Beatą Plutą, Burmistrz Kłobucka Pan Jerzy Zakrzewski i Starosta Kłobucki Pan Henryk Kiepura oraz przedstawiciele Komendy Hufca ZHP Kłobuck wraz z organizatorami. Wszystkie drużyny biorące udział w biwaku otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody ufundowane dzięki wsparciu finansowemu Gminy Kłobuck.
Biwak zakończył się warsztatami plastycznymi, gdzie zadaniem harcerzy było wykonanie projektu plakietki i koszulki z okazji jubileuszu 100-lecia harcerstwa na ziemi kłobuckiej, przypadającego w tym roku.
Dziękujemy organizatorom za przygotowanie ciekawego programu biwaku oraz wszystkim drużynom za aktywny udział w zapraszamy na obchody Dnia Myśli Braterskiej już za rok.

Z harcerskim pozdrowieniem CZUWAJ!

hm. Beata Pluta, Komendantka Hufca ZHP Kłobuck
dh. Hanna Orłowska, drużynowa 91 KDW HADES

Stworzone przez: Komendantka Hufca