103 rocznica odzyskania niepodległości

przez Oskar Cykowski dnia

Dzisiaj w 103. rocznicę odzyskania niepodległości przedstawiciele Komendy Hufca ZHP w Kłobucku wraz z harcerzami i zuchami z 8 GZ Mali Podróżnicy, 2 KDH Olimpijczycy, 1 KDW Zamonit, 91 KDW Hades oraz instruktorkami phm. Joanną Surowiec, phm. Beatą Kotasińską, phm. Danutą Papierz i dh. Katarzyną Grzybowską wzięli udział w lokalnych uroczystościach w Kłobucku. Zuchy i harcerze pełnili warty honorowe, a delegacja złożyła wiązanki kwiatów w miejscach pamięci narodowej m.in. pod pomnikiem Matki Polki, pamiątkowym kamieniem poświęconym Władysławowi Sebyle i 100. rocznicy odzyskania niepodległości oraz pod tablicą pamiątkową Józefa Piłsudzkiego. W tegorocznych uroczystych obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Kłobucku uczestniczyli harcerze, zuchy i instruktorzy na czele z Komendantką Hufca hm. Beatą Plutą. Uczestnicy uroczystości wysłuchali również pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu „Kłobuczanie”. Obchody zakończyła msza święta w intencji Ojczyzny w Kościele pw. św. Marcina w Kłobucku, poprzedzona odśpiewaniem hymnu o godz. 12:00 w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu”.W całym powiecie zuchy, harcerze wraz z instruktorami Hufca ZHP Kłobuck wzięli udział w uroczystościach związanych z 103. rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości w swoich środowiskach działania. 11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów, odrodziło się Państwo Polskie. W tym dniu podpisano porozumienie pokojowe kończące I wojnę światową, a dzień wcześniej do Warszawy przybył Józef Piłsudski, zwolniony z więzienia w Magdeburgu. Mimo że proces odradzania się Rzeczpospolitej postępował stopniowo, to właśnie dzień 11 listopada 1918 roku uznaje się za umowną datę odzyskania Niepodległości. Święto to ustanowiono w 1937 roku i zniesiono po II wojnie światowej, a ponownie obchodzone jest od 1989 rok.

#pamiętamy, #niepodległość, #zhp, #hufieckłobuck

Stworzone przez: Oskar Cykowski